Montesquieu Institute: from science to society

Mr. A.N. Molenaar

foto Mr. A.N. Molenaar
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Liberale senator, die vooral bekend werd als kenner van het arbeidsrecht en van de sociale zekerheid. Schreef tussen 1941 en 1958 een driedelig standaardwerk over arbeidsrecht. Bekleedde in Amsterdam en Leiden een hoogleraarschap. Speelde tevens een belangrijke rol in de organisaties van de liberale werkgevers en was medeoprichter van de Stichting van de Arbeid. Fractievoorzitter van de PvdV en de VVD. Geacht, nauwgezet en constructief Eerste Kamerlid.

PvdV, VVD
in de periode 1946-1958: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

First names

Anthonie Nicolaas

2.

Personal data

Place and date of birth
Waddinxveen, 20 April 1888

Place and date of death
's-Gravenhage, 21 November 1958

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • Bond van Vrije-Liberalen, until 16 April 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", from 16 April 1921 until 14 March 1946 (vanaf februari 1938 zonder de toevoeging "de Vrijheidsbond")
  • PvdV (Partij van de Vrijheid), from 14 March 1946 until 24 January 1948
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), from 24 January 1948

4.

Main functions and occupations

  • vicevoorzitter VNW (Verbond van Nederlandsche Werkgevers), from 1 January 1940 until 1952
  • buitengewoon hoogleraar sociale wetgeving, Rijksuniversiteit Leiden, from 1 January 1946 until 10 January 1952 (vanwege de "Stichting Labor")
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 23 July 1946 until 21 November 1958
  • fractievoorzitter PvdV Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 23 July 1946 until 24 January 1948
  • fractievoorzitter VVD Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 24 January 1948 until 21 November 1958
  • hoogleraar sociale wetgeving, Rijksuniversiteit Leiden, from 10 January 1952 until 16 September 1958

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid redactie "Sociaal Maandblad Arbeid", from 1954 until 21 November 1958
  • lid Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad, from January 1957 until 21 November 1958

Derived functions (2/7)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 8 January 1957 until 17 September 1957
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 16 September 1958 until 21 November 1958

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Bij uitstek deskundig op het gebied van het arbeidsrecht
  • Interpelleerde op 9 november 1954 minister Luns over vorderingen in India van Nederlanders en Nederlandse rechtspersonen die in 1940 waren overgegaan op de Nederlandse regering

Dissenting voting behaviour (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Bedacht tijdens de bezetting zowel de privaatrechtelijke rechtsvorm als de naam voor de Stichting van de Arbeid, het overleg van werkgevers, werknemers en overheid over de arbeidsvoorwaarden

Campaign trail
  • Werd in 1946, 1948, 1951, 1952 en 1956 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.