Montesquieu Institute: from science to society

Jhr.Mr. E.J.P. van Meeuwen

foto Jhr.Mr. E.J.P. van Meeuwen
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Bossche rechtsgeleerde, die in de Zuidelijke Nederlanden studeerde en daarna advocaat en procureur-generaal was. In 1846 gouverneur van Limburg, als opvolger van zijn overleden zwager. Hij was de laatste bestuurder van het hertogdom, die met recht die titel mocht voeren. Door de Provinciale Wet van 1850 werd zijn titel, net als in andere provincies, Commissaris des Konings. Na zijn aftreden, kozen de Staten van Brabant hem tot Eerste Kamerlid. In de vijf jaar dat hij dat was, nam hij steeds meer afstand van de liberalen. Zoon van een Tweede Kamerlid.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1846-1871: lid Eerste Kamer, Commissaris van de Koning(in)

1.

First names

Eduardus Johannes Petrus

2.

Personal data

Place and date of birth
's-Hertogenbosch, 12 September 1802

Place and date of death
's-Hertogenbosch, 8 October 1873

3.

Party/Movement

Party/Movement
'pragmatisch liberaal' (tot omstreeks 1870)

4.

Main functions and occupations

  • Commissaris des Konings in Limburg, from 1 August 1850 until 10 September 1856
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 30 October 1856 until 18 September 1871 (voor Noord-Brabant)
  • lid gemeenteraad van 's-Hertogenbosch, from 17 July 1858 until 8 October 1873

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

lid Ridderschap van Noord-Brabant, from 1841

Derived functions (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from April 1866 until June 1866
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from July 1871 until September 1871

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament (2/8)
  • Stemde in 1870 tegen het voorstel tot afschaffing van de doodstraf
  • Behoorde in 1870 tot de meerderheid die bewerkstelligde dat de begroting van Nederlands-Indië werd verworpen, wat leidde tot het aftreden van minister De Waal

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Keerde zich in 1848 tegen de beweging die aansluiting van Limburg bij de Duitse Bond nastreefde

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.