Montesquieu Institute: from science to society

B.J. Gerretson

foto B.J. Gerretson
vergrootglas
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Rotterdamse verfhandelaar, die als Tweede Kamerlid opkwam voor de belangen van zijn stad. Versloeg in 1913 bij naverkiezingen de sociaaldemocraat De Zeeuw met 400 stemmen, hoewel kort tevoren diens partijgenoot Spiekman nog een ruime meerderheid had gehaald. Was in Rotterdam ook lange tijd gemeenteraadslid. Opvallend lid van de CHU-fractie, met soms afwijkende opvattingen. Aan het einde van zijn Kamerlidmaatschap lange tijd ziek en als enige afwezig bij de stemming over de omstreden Vlootwet. Vader van de militante hoogleraar en CHU-senator F.C. Gerretson.

CHU
in de periode 1913-1925: lid Tweede Kamer

1.

First names

Bartholomeus Johannes

2.

Personal data

Place and date of birth
Rotterdam, 1 December 1856

Place and date of death
Rotterdam, 29 October 1930

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • VAR (Vrij-Antirevolutionaire Partij), from November 1896 until 16 April 1903
  • CHP (Christelijk-Historische Partij), from 16 April 1903 until 9 July 1908
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), from 9 July 1908

4.

Main functions and occupations

  • waarnemend wethouder (van financiën) van Rotterdam, from April 1910 until November 1910 (tijdens ziekte van wethouder S. Muller)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 16 September 1913 until 17 September 1918 (voor het kiesdistrict Rotterdam I)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, from 2 July 1918 until May 1925 (1918-1919 voor het kiesdistrict Rotterdam II)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 2 March 1921 until 19 May 1925

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid bestuur Tehuis voor vrouwen te Rotterdam
  • lid bestuur Christelijke scholen te Rotterdam

Derived functions
voorzitter begrotingscommissie voor hoofdstuk III (Buitenlandse Zaken) 1922 (Tweede Kamer der Staten-Generaal)

Honorary positions
erevoozitter Nederlands Christelijke Jongelingsverbond "Obadja", from 1909

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral met financieel-economische aangelegenheden bezig
  • Diende in 1914 samen met Van der Molen (ARP) een initiatiefwetsvoorstel in over aanleg, uitbreiding en exploitatie van zeehavens. Dit wetsvoorstel werd in 1924 ingetrokken.

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/4)
  • Vanaf 1 mei 1923 wegens ziekte niet meer in de Kamer verschenen
  • Was in oktober 1923 de enige afwezige bij de stemming over de ontwerp-Vlootwet, die met 50 tegen 49 werd verworpen
  • Bedankte in mei 1925 vanwege zijn gezondheid als Tweede Kamerlid en Statenlid

Private life
De laatste acht jaren voortdurend ziek

Campaign trail
  • Versloeg in 1913 bij tussentijdse verkiezingen A.B. de Zeeuw (sdap)
  • Versloeg in 1917 J.W. Kruyt (bcs)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.