Montesquieu Institute: from science to society

Dr. J.A.H.J.S. (Sieuwert) Bruins Slot

foto Dr. J.A.H.J.S. (Sieuwert) Bruins Slot
vergrootglas
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Journalist en ARP-politicus, die tussen 1956 en 1963 de ARP-Tweede Kamerfractie leidde. Nam in de oorlog ontslag als burgemeester en speelde in het verzet een belangrijke rol bij het illegale Trouw. Bleef na de oorlog als hoofdredacteur aan die krant verbonden. In de Kamer buitenland-woordvoerder en warm voorstander van Europese samenwerking. Volgde in 1956 Schouten op als fractieleider. Hoofdrolspeler bij de bouwcrisis van 1960, waarbij zijn fractie tegenover de 'eigen' bewindslieden Van Aartsen en Zijlstra kwam te staan. Nadat hij in 1961 ook zijn standpunt ten aanzien van Nieuw-Guinea had gewijzigd, raakte hij geleidelijk uit de gratie bij de ARP. In 1963 trok hij zich terug uit de politiek.

ARP
in de periode 1946-1963: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid EGKS-parlement

1.

First names

Jan Albertus Hendrik Johan Sieuwert (Sieuwert)

2.

Personal data

Place and date of birth
Drachten (gem. Smallingerland), 8 January 1906

Place and date of death
Haarlem, 4 April 1972

3.

Party/Movement

Party/Parties
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 4 June 1946 until 5 June 1963
  • waarnemend fractievoorzitter ARP Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 3 October 1956 until 16 October 1956
  • fractievoorzitter ARP Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 16 October 1956 until 16 May 1963

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid bestuur Defence and Aid Fund Nederland, from 1965
  • lid bestuur Comité Zuid-Afrika/DAFN (Defence and Aid Fund Nederland), from 1968

Derived functions (2/7)
  • ondervoorzitter bijzondere commissie voor de ontwerp-Wet Premie Kerkenbouw (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 14 March 1961 until May 1962
  • voorzitter bijzondere commissie voor de Nota reclame-televisie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 14 March 1961 until March 1963

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/7)
  • Voerde in 1960 en 1961 het woord bij de behandeling van de 'Totowet' (wijziging van de Loterijwet)
  • Voerde in 1963 het woord bij de behandeling van de goedkeuringswet voor het algemeen verdrag met de Bondsrepubliek Duitsland ('Generalbereinigung')

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/10)
  • Verklaarde bij de algemene beschouwingen op 3 oktober 1961 in de Tweede Kamer dat bij de kwestie-Nieuw-Guinea naast behartiging van de belangen van de Papoea's overeenstemming met Indonesië doelstelling moest zijn. Daarmee werd afgeweken van de eerder door de ARP ingenomen lijn, die uitging van het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's.
  • Maakte op 16 december 1962 vrij onverwacht bekend zich na de verkiezingen van 1963 uit de politiek terug te trekken en zich geheel te wijden aan het hoofdredacteurschap van Trouw
  • Stond na zijn afscheid enigszins 'links' in de ARP en werd voorstander van een progressief-evangelische koers van de ARP

Private life
Werd op dezelfde dag als student aan de VU ingeschreven als Gesina van der Molen

Non-acceptance of political functions
  • minister van Binnenlandse Zaken, 1945 (geweigerd)

Pseudonyms and nicknames
Swarth (schuilnaam in de illegaliteit)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.