Montesquieu Institute: from science to society

J.C. (Jean-Claude) Juncker

foto J.C. (Jean-Claude) Junckervergrootglas

Jean-Claude Juncker (1954) is sinds 1 november 2014 voorzitter van de Europese Commissie. Hij werd op 15 juli 2014 gekozen. Juncker was in 1995-2013 minister-president van Luxemburg. Eerder was hij staatssecretaris en minister onder meer van financiën. Hij bekleedde daarnaast functies bij de Wereldbank en het IMF. In 2005-2013 was hij voorzitter van de eurogroep. Juncker is lid van de Christelijke Volkspartij en leidde een coalitie van christendemocraten en sociaaldemocraten. Hij is diverse malen onderscheiden met internationale prijzen, zoals de Walter Hallsteinprijs en de Karelsprijs.

in de periode 1995-heden: lid Europese Commissie, voorzitter Europese Commissie, regeringsleider/staatshoofd EU-land


1.

First name

(Jean-Claude)

2.

Personal data

Country
Luxemburg

Place and date of birth
Reiden (Redange, Redingen), 9 December 1954

3.

Party/Movement

Party
CVP (Chrëschtlech Sozial Vollekspartei) (christendemocratische partij)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • parlementair secretaris CVP, from 1979 until 1982
  • beëdigd als advocaat, from 1980 (nooit praktizerend)
  • staatssecretaris van Arbeid en Sociale Zekerheid, from 21 December 1982 until 20 July 1984 (kabinet-Werner)
  • lid Kamer van Afgevaardigden, 1984 (korte tijd, nadien steeds herkozen)
  • minister van Arbeid en Begroting, from 20 July 1984 until 14 July 1989 (kabinet-Santer I)
  • minister van Financiën, from 14 July 1989 until 24 July 2009 (kabinetten-Santer II, III en IV en -Juncker I, II en III)
  • minister van Arbeid, from 14 July 1989 until 26 January 1995 (kabinetten-Santer II, III en IV)
  • minister-president van Luxemburg, from 26 January 1995 until 11 July 2013 (afgetreden in verband met afluisterpraktijken en andere onregelmatigheden begaan door de Luxemburgse geheime dienst)
  • minister voor Schatkist en administratieve lastenverlichting, from 23 July 2009 until 11 July 2013
  • voorzitter Europese Commissie, from 1 November 2014

5.

Other positions

Current
  • bewindvoerder IMF, from 1995

Previous
  • bewindvoerder van de Wereldbank, from 1989 until 1995
  • voorzitter eurogroep, from 1 January 2005 until 21 January 2013 (gekozen 10 september 2004)
  • voorzitter Raad van Bestuur ESM (Europees Stabiliteitsmechanisme), from October 2012 until January 2013

6.

Education

Academic education
  • rechten, Universiteit van Straatsburg, until 1979

7.

Miscellaneous

algemeen
  • Zijn vader werkte als arbeider in de staalindustrie
  • Speelde in 1991 een belangrijke rol bij het tot stand komen van het Verdrag van Maastricht over de Europese Monetaire Unie
  • Werd in maart 2014 door de Europese Volkspartij gekandideerd voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. In juni droegen de regeringsleiders hem als zodanig voor.
  • Op 27 juni 2014 door de Europese Raad officieel gekandideerd, tegen de wens van het Verenigd Koninkrijk in, en op 15 juli 2014 door het Europees Parlement goedgekeurd (met 422 van de 751 stemmen) als de beoogd voorzitter van de Europese Commissie.

ridderorden
  • Groot-officier Legion D'Honneur (Frankrijk), 2002
  • ridderorden uit Griekenland, Oostenrijk, Letland, Luxemburg, Portugal, Roemenië

Awards
  • Walter Hallsteinprijs, 2005
  • Karel de Grote prijs, 2006
  • reeks aan eredoctoraten, onderscheidingen en prijzen, veelal toegekent door steden en regio's